Informacja prasowa


W dniu 12 maja 2012 roku zebrał się w Warszawie Kongres Mediów Niezależnych (KMN). W Kongresie wzięli udział przedstawiciele 60. inicjatyw medialnych: stowarzyszeń, czasopism, portali internetowych, blogerów, reżyserów filmowych, telewizji internetowych i internetowych rozgłośni radiowych.

Kongres wybrał na swojego przewodniczącego Krzysztofa Czabańskiego oraz powołał stałe prezydium w składzie: Jadwiga Chmielowska, Marek Ciesielczyk, Marek Deptuła, Mateusz Dzieduszycki, ks. Sławomir Kapitan, Krzysztof Karnkowski, Andrzej Kępiński, Wioletta Machniewska, Anna T. Pietraszek, Agnieszka Piwar, Seweryn Szwarocki, Jerzy Targalski, Teresa Tokarska, Lesław Werpachowski, Piotr Zarębski.

Celem KMN jest integracja niezależnych środowisk medialnych i przeciwstawienie się kłamstwu w mediach.

Kongres Mediów Niezależnych

niedziela, 30 czerwca 2013

Komunikat z II Ogólnopolskiego Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO, Ełk 28-30 czerwca 2013Komunikat z II Ogólnopolskiego Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO
Ełk 28-30 czerwca 2013

Festiwal, odbywający się z inicjatywy Kongresu Mediów Niezależnych składał się z 2 części: przeglądu filmów i części konkursowej. Festiwalowi towarzyszyły koncerty jazzowe muzyków Edwarda Bierdzińskiego i Aleksandra Śliwy. 

W przeglądzie filmów zaprezentowano 3 produkcje pełnometrażowe:
Ubiegłoroczne Grand Prix Festiwalu – film „Pani Weronika i jej chłopcy” Artura Pilarczyka; „October baby” braci Johna i Andy`ego Erwinów – wzruszająca opowieść o tematyce pro life; „Transformacja” cz. I i II Grzegorza Brauna – historia zbrodniczego systemu komunistycznego, a także archiwalny niemy film przedwojenny „Pan Tadeusza” w reż. Ryszarda Ordyńskiego.

Hasłem tegorocznego Festiwalu było: „Odkrywamy Polskę nieznaną”. Do konkursu zakwalifikowanych zostało 15 filmów. Filmy konkursowe oceniało jury w składzie:

Krzysztof Czabański, przewodniczący
Teresa Bochwic
Barbara Stanisławczyk,
Ks. Tomasz Jegierski,
Krzysztof K. Karnkowski.

Jurorzy stwierdzają bardzo wysoki poziom artystyczny i ideowy nadesłanych dzieł.
Jury nagrodziło 5 z nich.
Równorzędne wyróżnienia otrzymują:

 - „Polacy” w reż. Krzysztofa Siuciaka i Piotra Bogajewskiego to historia kresowiaków, których opuściło państwo polskie, ale o których pamiętają młodzi warszawiacy, którzy zawożą im polskie książki,
     - „Lawa” Grzegorza Kutermankiewicza. W filmie wypowiadają się wybitne postaci polskiego życia publicznego, których słowa są rodzajem memento dla rozbitego narodu polskiego,
     - „Prawdziwie spadła z nieba” w reż. Zdzisława Sowińskiego. Jest to film ukazujący niezwykłą historie i artystyczno-techniczną stronę tworzenia tzw. Sukienki dla Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Film w symboliczny sposób łączy to co ziemskie z tym co boskie i co jest ostoja duchową Polaków.
Nagrodę Specjalną  Jury postanowiło przyznać filmowi „Żona oficera” Piotra Uzarowicza z USA. Młody Amerykanin po śmierci ojca idzie śladami rodzinnej historii i odkrywa, że jego dziadek zginął w Katyniu. Film pokazuje historię w sposób ciekawy i przystępny dla zachodniego widza. Należy podkreślić wysoki poziom artystyczny filmu.

Główną nagrodę Grand Prix Festiwalu, dzieło rzeźbiarza Jacka Adamasa, otrzymuje film „Święty Ogień” w reż. Jarosława Mańki i Macieja Grabysy. Film pokazuje nieznaną historię samospalenia Walentego Badylaka na krakowskim Rynku, w marcu 1980 roku w proteście przeciwko ukrywaniu zbrodni katyńskiej przez władze komunistyczne. Tragedia samospalenia bohatera przenosi się na świadków, którzy stają się tym samym bohaterami filmu. W szczególności fotografika Stanisława Markowskiego, który uchwycił na kliszy dramatyzm chwili. Jego oryginalne zdjęcia wykorzystane są w filmie. 


Zwycięzcom gratulujemy. 

Zdaniem Jury Festiwal powinien odbywać się w różnych zakątkach Polski, propagując ideę kina niezależnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz