Informacja prasowa


W dniu 12 maja 2012 roku zebrał się w Warszawie Kongres Mediów Niezależnych (KMN). W Kongresie wzięli udział przedstawiciele 60. inicjatyw medialnych: stowarzyszeń, czasopism, portali internetowych, blogerów, reżyserów filmowych, telewizji internetowych i internetowych rozgłośni radiowych.

Kongres wybrał na swojego przewodniczącego Krzysztofa Czabańskiego oraz powołał stałe prezydium w składzie: Jadwiga Chmielowska, Marek Ciesielczyk, Marek Deptuła, Mateusz Dzieduszycki, ks. Sławomir Kapitan, Krzysztof Karnkowski, Andrzej Kępiński, Wioletta Machniewska, Anna T. Pietraszek, Agnieszka Piwar, Seweryn Szwarocki, Jerzy Targalski, Teresa Tokarska, Lesław Werpachowski, Piotr Zarębski.

Celem KMN jest integracja niezależnych środowisk medialnych i przeciwstawienie się kłamstwu w mediach.

Kongres Mediów Niezależnych

poniedziałek, 14 kwietnia 2014

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W III OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU FILMU NIEZALEŻNEGO „OKNO” !!!

ZAPRASZAMY
   
       DO UDZIAŁU W III OGÓLNOPOLSKIM 
FESTIWALU FILMU NIEZALEŻNEGO „OKNO” !!!

Przestrzeń społeczno-kulturalna wypełniana jest  przez coraz większą liczbę  ciekawych  inicjatyw, lecz nadal brakuje takich, które prezentują w pełni niezależną twórczość filmową. W odpowiedzi na tę lukę z inicjatywy Kongresu Mediów Niezależnych w 2012 roku powstał Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO”.

Dwie edycje Festiwalu miały miejsce w Ełku w dniach 14-16 września 2012 roku oraz  24-26 czerwca 2013 roku . W trakcie ich trwania były prezentowane filmy twórców spoza głównego  nurtu życia kulturalnego i artystycznego. Grand Prix w 2012 roku otrzymał  film „Weronika i jej chłopcy” w reżyserii Artura Pilarczyka, za pokazanie środkami filmowymi ludzi, których Polska opuściła, mimo że oni przy niej trwają. W 2013 roku główną nagrodę zdobyli twórcy filmu ”Święty płomień” Macieja Grabysy i Jarosława Mańka. Autorzy filmu nawiązują do tragicznej historii Walentego Badylaka, który w akcie protestu wobec przemilczenia Zbrodni Katyńskiej przez władze PRL dokonał samospalenia na Rynku Głównym w Krakowie w 1980 roku.

Niezależnie od różnic artystycznych, technicznych i warsztatowych w nadesłanych filmach, każdy z nich pokazywał nieznane fakty historyczne, zapomnianych ludzi i tematy współczesne, nieobecne w mediach głównego nurtu. Twórcy działali w interesie społecznym, najczęściej kręcąc filmy za własne  środki finansowe.

Kongres Mediów Niezależnych zaprasza do udziału w konkursie filmowym każdego, kto chce podzielić się wiedzą o faktach znanych i tych nieznanych, filmowców-amatorów i pasjonatów sztuki filmowej. Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO” został stworzony z myślą o ludziach niezależnych, kochających prawdę. My nie zawężamy kręgu tego, co można pokazać i o czym można mówić. Poza Festiwalem filmy nagrodzone pokazujemy w Polsce i zagranicą w ramach Objazdowego Kina Niezależnego „OKNO”

Zapraszamy, bo warto! Regulamin oraz kartę zgłoszenia znajdziecie Państwo na stronie internetowej  KMN.info.pl. Termin zgłoszeń upływa  15 lipca 2014r.


Przewodniczący Kongresu Mediów Niezależnych
Krzysztof Czabański

Dyrektor Festiwalu Filmu Niezależnego „OKNO” i Objazdowego Kina Niezależnego „OKNO”
Wioletta Machniewska
***
Regulamin III  Ogólnopolskiego Festiwalu Filmu Niezależnego „OKNO”
W III Ogólnopolskim Festiwalu Filmu Niezależnego „OKNO” mogą uczestniczyć WSZYSCY - profesjonaliści i amatorzy filmowi. To festiwal dla każdego, kto pasjonuje się kręceniem filmów, by w ten sposób rozwijać, ukazywać i dokumentować odwagę , ducha i godność Polaków, wiarę ich Ojców i rolę wiary w wytrwaniu w polskości. To festiwal dla każdego, kto dostrzega piękno swojej ojczyzny Polski i w interesujący sposób opowiada o nim filmem. Organizatorzy Festiwalu „OKNO” zapraszają filmowców,  mieszkających w Polsce i za granicą.
Akceptujemy filmy na następujących warunkach:
 1. czas trwania filmów - od 1 minuty do 1 godziny,
 2. filmy wykonane dowolną techniką i dowolną kamerą, w tym także telefonami komórkowymi,
 3. do każdego filmu musi być dołączone krótkie streszczenie z datą realizacji oraz - z wykazem autorów [nazwiska reżysera i ekipy realizującej film, montażysty, autorzy muzyki itd], opis musi zawierać także czas trwania filmu, krótką informację o technice realizacyjnej [HD, DVD, komórka itd]
 4. każdy film musi być przesłany na płytach DVD - poszczególny film powinien być skopiowany na 3 płyty DVD [podpisane przez Autora, z tytułem i czasem trwania, rokiem produkcji]
 5. do każdego filmu musi być dołączony krótki na ok. 10 zdań życiorys Autora [reżysera, głównego twórcy filmu]
 6. w festiwalu mogą brać udział najwybitniejsi profesjonaliści filmu dokumentalnego i reportażu, także pracownicy telewizji w Polsce i świecie, na tych samych zasadach jak amatorzy [punkt 1-5 Regulaminu].
Celem festiwalu jest jak najszerszy przegląd filmów  nieznanych z ekranów tv, albo bardzo mało znanych, np. emitowanych  po północy itp.
Nadrzędny cel pokazów filmów zaakceptowanych i kandydujących do nagród to zaprezentowanie szerokiej publiczności piękna i głębi polskiej kultury filmowej, naszej prawdziwej wrażliwości ekranowej.
Filmy będą udostępniane wyłącznie do celów promocyjnych i edukacyjnych, do szkół i na pokazy Objazdowego Kina Niezależnego „OKNO”  na terenie kraju i zagranicą. Objazdowe Kino  Niezależne  „OKNO” działa na zasadach niekomercyjnych, społecznych, a celem tego kina jest otwarcie świata dla nieznanych talentów i filmów polskich.
W razie zgłoszenia chęci wyemitowania przez TVP czy inne telewizje w Polsce i zagranicą jakiegokolwiek filmu zgłoszonego na Festiwal, emitenci będą zawierać niezależne umowy z Autorami, według obowiązującego prawa autorskiego i stawek honoracyjnych danych mediów, wyłącznie za zgodą Autorów.
     Warunkiem przyjęcia filmu na Festiwal jest złożenie oświadczenia przez Zgłaszającego, że posiada wszelkie wymagane prawem uprawnienia do dysponowania filmem i udziela ich organizatorom Festiwalu  do dowolnego wykorzystania w ramach przedsięwzięć zapisanych w niniejszym Regulaminie.

Biuro Organizacyjne Festiwalu Filmu Niezależnego „OKNO” – kwiecień  2014r.

5 komentarzy:

 1. WYBORY PARLAMENTARNE (jakie muszą być wyniki, żeby spełniły się proroctwa) http://urbietorbi-apokalipsa.net/pl/bl/2015-10-04-wybory.html oraz http://bit.ly/1B7IMoM

  OdpowiedzUsuń
 2. Podczas, gdy wielu z trwogą przygląda się manewrom armii rosyjskiej i zastanawia się (zresztą nie bez podstawy), czy nie uderzy ona po raz kolejny na Europę Wschodnią, Moskwa ma plany o wiele sprytniejsze (choć wcale się z nimi nie afiszuje). Po co używać własnej armii tam, gdzie całą „brudną robotę” mogą zrobić „miejscowi działacze”, zaś „ciemny lud” jeszcze będzie z tego zadowolony i będzie uważać to za własne zwycięstwo? Tym bardziej, że takie numery już się udawały w przeszłości...
  https://urbietorbi-apokalipsa.net/pl/bl/2017-09-16-nowy-bolek.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Zachęcam wszystkich, komu leżą na sercu losy Polski, do uczestnictwa w tej kolejnej Nowennie
  19. NOWENNA POMPEJAŃSKA ZA OJCZYZNĘ
  https://urbietorbi-apokalipsa.net/pl/komentarze/temat/np-19

  OdpowiedzUsuń
 4. 21. NOWENNA POMPEJAŃSKA ZA OJCZYZNĘ

  Zachęcam wszystkich, komu leżą na sercu losy Polski, do uczestnictwa w tej kolejnej Nowennie (od 2 lutego do 27 marca). Dzielimy tajemnice pomiędzy uczestnikami jak w kółkach różańcowych, więc „początkujący” oraz mający dużo innych modlitw i obowiązków mogą brać do rozważania po 1 dziesiątku. Natomiast „doświadczonych” gorąco zachęcam brać więcej – po 2-3, a najlepiej – po całej części (5 dziesiątek). Może to być, oczywiście, nawet cały różaniec.

  Zgłaszać się można na mail msybirak@gmail.com lub na Forum, gdzie są podane szczegóły: https://urbietorbi-apokalipsa.net/pl/komentarze/temat/np-21

  OdpowiedzUsuń
 5. Podpisz Petycję!
  List do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie Intronizacji Jezusa Chrystusa
  https://www.petycjeonline.com/list_do_pana_premiera_mateusza_morawieckiego_w_sprawie_intronizacji_jezusa_chrystusa

  OdpowiedzUsuń